Kuksando – sveikatos mokymas. Tai tradicinė senoji Korėjos fizinių pratimų, taisyklingo diafragminio kvėpavimo, meditacijos, akupresūros ir gyvensenos sistema, kuri padeda įveikti stresą, nuovargį, nemigą, atkuria emocijų pusiausvyrą, lengvina skausmus ir ligų sukeltus negalavimus, taikoma reabilitacijos, ligų prevencijos bei sveikatinimo tikslais.

Nuolatos praktikuojantis žmogus pajunta, kaip grįžta gyvybės energija, žvali nuotaika, nurimsta protas ir emocijos, traukiasi nemiga, stresas, įvairūs skausmai ir negalavimai. Kuksando remiasi daoizmu, Rytų medicina, In ir Jan bei penkių elementų teorija. 

Žmogaus fizinis kūnas, jo protas ir dvasia yra neatskiriami, todėl pratybose šie fenomenai lavinami kartu ir siekiama jų harmonijos.

Kuksando istorija

Kuksando atsirado Korėjoje beveik prieš dešimt tūkstančių metų. Atokiai kalnuose įsikūrę išminčiai ieškojo atsakymo, kas padėtų žmogui gyventi ilgai, sveikai ir laimingai. Taip buvo sukurtas šis darnus mokymas, kurį praktikuodamas žmogus atskleidžia visą savo įgimtą fizinį ir dvasinį potencialą.

Tūkstančius metų kuksando mokymas buvo slaptas ir tik praėjusiojo šimtmečio viduryje buvo nuspręsta atsiverti Korėjai ir visam pasauliui.

Pirmasis mokytojas, kuriam buvo patikėta skleisti kalnų išmintį buvo Didysis meistras Čiongsanas, mūsų mokytojo Jin Mok tėvas. Meistras Čiongsanas septyniolika metų skleidė kuksando mokymą Korėjoje ir visame pasaulyje, kol 1984 metais vėl išėjo medituoti į kalnus, perdavęs paslaptis savo sūnui Jin Mok ir kitiems ištikimiems mokiniams. Šiandieną pasaulyje yra keli šimtai kuksando meistrų, tačiau tik aštuoni turi aukščiausią – bopsa – titulą. Meistras Jin Mok yra vienas iš jų. Daugiau nei trisdešimt metų jis veda seminarus įvairiose pasaulio šalyse. Meistras Jin Mok yra Pasaulio bakdol kuksando federacijos prezidentas.

Kuksando Lietuvoje

Su meistru Jin Mok mes susipažinome vėlyvą 2005-ųjų rudenį Tibete, kai kopėme į šventąjį Kailašo kalną, o prie Manasarovaro ežero pirmą kartą atlikome kuksando praktiką.

Nuotraukoje pirmoje eilėje iš kairės: Algirdas Kumža, Toma Kumžienė ir meistras Jin Mok Nepalo sostinėje Katmandu. Po minutės sėsime į visureigius ir iškeliausime į Tibetą.

Tibeto aukštikalnėse pajutome kuksando galią ir artimą ryšį su su Mokytoju Jin Mok. 2006-aisiais pirmąsyk jį apsilankėme Korėjoje, praktikavome kuksando centruose ir kalnuose; visur mus lydėjo meistras Jin Mok. Per šiuos penkiolika metų daugelį kartų lankėmės P.Korėjoje, o su Mokytoju susitikdavome ir kitose pasaulio vietose – Anglijoje, Portugalijoje, Čekijoje, Latvijoje, Ukrainoje. Nuolatos rengėme seminarus ir pratybas, skelbėme straipsnius spaudoje, rengėme radijo ir televizijos transliacijas.

Nuotraukoje – meistras Jin Mok veda seminarą Lietuvos ambasadoje Ukrainoje 2007 metais.

Nuotraukoje: 2009 metų pavasarį Algirdas Kumža mokėsi meistro Jin Mok įkurtoje Kuksando akademijoje P.Korėjos kalnuose. 

Nuotraukose: 2012 metų vasarą kuksando pratybos su meistru Jin Mok Pasaulio lietuvių jaunimo susitikime Lietuvoje, Harmony parke.

2016 metais įsteigta Lietuvos kuksando asociacija, kuri yra Pasaulio kuksando bakdol federacijos narė.

2016 metais pirmąkart Lietuvos istorijoje surengti vieši pažintiniai kuksando seminarai ir pratybos Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje. Seminarus rengė Lietuvos kuksando asociacija, dalyvavo meistras bopsa Jin Mok (P.Korėja), zen vienuolis Bo Haeng, gydytojas Dalius Barkauskas ir asociacijos prezidentas Algirdas Kumža.

Nuotrauka iš seminaro Klaipėdoje (2016):

2017 metų kovą įkurtas Nacionalinis kuksando centras. Pradėti rengti nuolatiniai mokomieji kuksando seminarai ir pratybos. 

2018 metais Vilniuje surengtos pirmosios TARPTAUTINĖS kuksando pratybos, į kurias atvyko dalyviai iš Čekijos, Portugalijos, Latvijos, Estijos ir Lietuvos.

Nuotraukoje: 2018 metais Vilniuje surengtos pirmosios tarptautinės kuksando pratybos, į kurias atvyko dalyviai iš Čekijos, Portugalijos, Latvijos, Estijos ir Lietuvos.

2019-aisiais pasirodė A.Kumžos knyga „Kuksando. Kelio knyga”. Apie kuksando kalbama ir kitose jo knygose – „Himalajai. Vienos ekspedicijos dienoraštis”, 2020 m. bei „Rasa. Po angelo sparnu”, 2019 m.

2019 metų gegužės mėnesį pradėjo veikti Kuksando akademiją, kurioje kuksando praktikos mokome internetu. Kiekvieną mėnesį prie šios akademijos prisijungia per pusantro šimto narių iš viso pasaulio.

2019 metų gegužę duris atvėrė Nacionalinis kuksando centras Klaipėdoje.

2019 metų lapkritį surengtos antrosios tarptautinės kuksando pratybos Lietuvoje, į kurias atvyko meistras bopsa Jin Mok, o kartu su juo dar penki Pasaulinės kuksando bakdol federacijos meistrai iš P.Korėjos. Praktikoje dalyvavo meistrai ir pradedantieji iš Lenkijos, Latvijos, Baltarusijos, Čekijos, Danijos ir Lietuvos.

2019 m. meistras Jin Mok Londone Algirdą Kumžą apjuosė kuksando meistro juoduoju diržu. Jis tapo pirmuoju Lietuvos kuksando meistru. Tais pačiais metais P.Korėjoje Algirdas išlaikė tarptautinio kuksando mokytojo egzaminą.

2019-ųjų rudenį pasirodė meistro Jin Mok knyga „Kuksando”. Dar po kelių mėnesių išėjo šios knygos vertimas į rusų kalbą. Šiuo metu rengiamas vertimas į anglų kalbą.

2020 metais Vilniuje, Saulėtekyje duris atvėrė Nacionalinis kuksando centras, kuriame vyksta ne tik praktikos – čia yra ir Rytų knygų bei meno biblioteka.

2021 metų gegužę kuksando meistro juodasis diržas suteiktas Nacionalinio kuksando centro įkūrėjai Tomai Kumžienei.

Nuotraukoje: pirmieji kuksando meistrai Lietuvoje Algirdas Kumža ir Toma Kumžienė.

2021 metų rugsėjį pasirodė meistro Jin Mok knyga anglų kalba. Knyga išleista e-formatu.

2021 metų lapkritį Nacionaliniame kuksando centre įvyko tarptautinis Pasaulio kuksando bakdol federacijos meistrų suvažiavimas.

2021 metais Lietuvos kuksando asociacija surengė nemokamą kuksando pratybų ir seminarų ciklą vilniečiams. Projektą rėmė Vilniaus miesto savivaldybė.

2022 metų sausį kartu su Pasaulio kuksando bakdol federacija surengtas tarptautinis instruktorių kvalifikacijos tobulinimo ir kėlimo seminaras/egzaminas.

2022 metais meistro Jin Mok knyga  „Kuksando” įgarsinta ir išleista neregintiesiems prieinamu formatu.

2022 metų vasarį neregintiesiems įgarsintas įvadas į kuksando.

2022 metų gruodį Lietuvos kuksando asociacija surengė nemokamą kuksando pratybų ir seminarų ciklą vilniečiams. Projektą rėmė Vilniaus miesto savivaldybė.

2022 m. gruodį LR Sveikatos apsaugos ministerija pripažino kuksando mokymą kaip Rytų medicinos dalį ir įtraukė į papildomosios ir alternatyvios medicinos Rytų medicinos programą.

2023 m. kovą meistras Jin Mok surengė seminarų ir pratybų ciklus Lietuvoje, Portugalijoje ir Ispanijoje.

2023 m. Nacionalinis kuksando centras pirmasis Lietuvoje ima rengti mokymus kuksando specialisto licencijai gauti.

Mokymų lektoriai:

  • kuksando meistras bopsa Jin Mok, Pasaulio bakdol kuksando federacijos prezidentas, vadovėlio „Kuksando” autorius;
  • meistras Adriano Oliveira, Portugalijos kuksando asociacijos prezidentas;
  • meistras Algirdas Kumža, Lietuvos kuksando asociacijos prezidentas, knygos „Kuksando. Kelio knyga” autorius;
  • sporto medicinos gydytojas, pirmasis kuksando kovos menų mokytojas Europoje Dalius Barkauskas;
  • meistrė, ergoterapeutė Toma Kumžienė, Nacionalinio kuksando centro įkūrėja ir vadovė.